2019-02-04

Znaczenie stosowania automatyzacji we wtryskowni

W różnych obszarach przemysłowych automatyzacja i robotyzacja procesu produkcyjnego coraz częściej nie jest już wyznacznikiem innowacyjności i nowoczesności, a koniecznością, która umożliwia skuteczną rywalizację z konkurencją. Na szczęście coraz większa liczba przedsiębiorstw dostrzega zalety systemów zautomatyzowanych i decyduje się na korzystanie z nich.

 

Jednym z obszarów przemysłowych, których w ostatnich latach w największym stopniu dotyka proces automatyzacji, jest przetwórstwo tworzyw sztucznych, na które w dużej mierze składają się przedsiębiorstwa zajmujące się wtryskiwaniem wyrobów z tworzyw sztucznych. Tworzywo sztuczne coraz częściej zastępuje elementy metalowe lub drewniane, co wymusza na firmach szybką produkcję wyprasek o najróżniejszych kształtach.

Zwiększenie efektywności produkcji

Jakie zalety wiążą się z wprowadzeniem zautomatyzowanych systemów we wtryskowni? Dobrych stron należy doszukiwać się przede wszystkim w krótkim czasie wytwarzania poszczególnych wyrobów. Dotyczy to przede wszystkim elementów o większym rozmiarze i wadze – ograniczenie pracy na nich do sił i rąk ludzkich mogłoby być żmudne i czasochłonne.

 

Jak dobrze wiadomo – czas to pieniądz. Stosowanie automatyzacji we wtryskowniach może skrócić czas całego cyklu nawet o 50%. W takim przypadku na tempie przybiera cała produkcja – działalność przedsiębiorstwa staje się znacznie bardziej efektywna, co przekłada się na zmniejszenie kosztu pojedynczego wyrobu.

Automatyzacja – klucz do sukcesu

Systemy automatyzacji mają także inne dobre strony. Są one proste w obsłudze, dzięki czemu łatwo można nauczyć się wszystkich funkcji. Możliwe jest także dopasowanie ich do indywidualnych wymagań klientów i potrzeb produkcyjnych. Co równie istotne, centralne systemy robotyzacji i automatyzacji mogą podlegać rozbudowie o dodatkowe funkcjonalności. Sprawia to, że nie tylko nie przeszkadzają one w rozwoju działalności przedsiębiorstwa, ale wręcz go usprawniają.

 

Rosnąca liczba firm wtryskujących wyroby z tworzyw sztucznych, które decydują się na korzystanie z systemów robotyzacji, jasno pokazuje, że automatyzacja jest obecnie kluczem do sukcesu. Warto zdawać sobie z tego sprawę i podjąć odpowiednie działania, jeśli nie chcemy, by konkurencja zostawiła nas w tyle.

 

Zauważając niewątpliwe zalety automatyzacji, nasza firma już od kilku lat inwestuje w rozwiązania oparte o nowoczesne roboty 3-osiowe, pickery oraz taśmociągi.